Taxi Pocket Jaunumi

Izsauc tuvāko un tavām prasībām atbilstošāko taksometru!

LEJUPIELĀDĒ ANDROID APLIKĀCIJU LEJUPIELĀDĒ iPHONE APLIKĀCIJU

Cik auto īpašniekam jāmaksā pilsētā par vienu nobrauktu kilometru? Auto īpašnieka un Taxi Pocket klienta izmaksu salīdzinājums

oktobris 8, 2015

Izgaismota taksometru lampa uz auto jumta

Automašīna sniedz tās īpašniekam zināmas priekšrocības. Piemēram, brīva pārvietošanās uz izvēlēto galamērķi neatkarīgi no diennakts stundas un laika apstākļiem. Protams, šīm priekšrocībām ir arī attiecīga cena. Cik patiesībā maksā auto uzturēšana un cik auto īpašniekam izmaksā katrs nobrauktais kilometrs pilsētā?

Šie un citi jautājumi par auto transporta izmaksām radās pēc tam, kad internetā uzgāju interesantu rakstu, kurā kāds Losandželosas uzņēmējs Kyle Hill salīdzināja izmaksas par nobraukto km ar personisko auto un ar UBER. Tiem, kas nav dzirdējuši par UBER – tas ir pakalpojums, kas ļauj ikvienam auto īpašniekam kļūt par taksometra šoferi. Raksta autors pat pieņēma lēmumu pārdot savu automašīnu tad, kad iedziļinājies, cik tā viņam izmaksā. Viņa atklājumi iedvesmoja veikt līdzīgus aprēķinus par auto uzturēšanas un lietošanas izmaksām Latvijā. Šajā rakstā UBER aizstāsim ar Taxi Pocket – mobilo aplikāciju taksometru izsaukšanai un tās aktuālajiem tarifiem.

Ar kādu auto brauksim?

Pēc CSDD oficiāli publiskotajiem datiem VW ir visbiežāk reģistrētā auto marka Latvijā. Uz 2015. gadu reģistrēto auto skaits sasniedzis 127 724. Šīs markas popularitāte mūs pamudināja eksperimentam izvēlēties VW Passat B6 (2006) – tautas klases auto, kurš nav vecāks par 10 gadiem.  Auto aprīkots ar dīzeļa dzinēju un tā vidējais patēriņš ir apmēram 8l/100km. Pieņemsim, ka auto īpašnieks dzīvo Rīgā un ikdienā regulāri lieto auto.

Auto uzturēšanas un transporta izmaksas gadā:

Aprēķinu metodika ir sekojoša – visas izmaksas, kas radīsies gada laikā tiek summētas un beigās dalītas ar vidējo nobraukto kilometru skaitu 12 mēnešos. Visas zemāk minētās izmaksas ir orientējošas, jo tika aprēķinātas pamatojoties uz auto marku un modeli, nevis reālu reģistrācijas numuru un transporta līdzekļa īpašnieku. Ja informācija par kādu no izmaksām tika norādīta cenu diapazonā, tad pārsvarā centāmies izvēlēties vidējo cenu.

1. Ceļa nodoklis: 69.72 €

Aprēķināts ar CSDD lapā pieejamo nodokļu kalkulatoru.

2. Auto vērtība: 6000 €

Ss.lv mūsu izvēlētā auto maksā robežās no 5000-7000€. Izvēlējāmies vidējo cenu šajā kategorijā, kas ir 6000 €. Ņemot vērā to, ka ir neiespējami iekļaut visus auto iegādes scenārijus (līzings, kredīts, uzkrājums), kā arī to, cik ilgi plānots to paturēt, tad iekļāvām pilno auto vērtību pie gada izmaksām. Lai izmaksas būtu salīdzināmas, iekļāvām arī izmaksu aprēķinu iekļaujot visu auto vērtību pie viena gada izmaksām un 5 gadu izmaksām (6000 €/5=1200 €).

3. Degviela: 285 €

2013. gadā Statoil Fuel & Retail Latvia veica pētījumu, kurā atklājās, ka visbiežāk, jeb 39% autovadītāju respondentu mēnesī nobrauca no 101 līdz 500km. Vidējais nobraukums visvairāk pārstāvētajā šoferu grupā ir 300km. Gada laikā šis autovadītājs nobrauc apmēram 3600km. Turpmāk aprēķinos piedāvāsim arī papildus versiju: 450km/mēnesī, lai iegūtie rezultāti būtu salīdzināmi.

Aktuālā dīzeļdegvielas cena par litru: 0,989 €
Aprēķins: 3600/100 x 8l x 0,989 €

4. OCTA: 100 €

5. KASKO: 420 €
Cena aptuvena, jo nav ievadīti transporta reģistrācijas dati. Aprēķināta pēc modeļa, gada, jaudas un svara.

6. Rezerves daļas un remonts: 1000 €

7. Auto stāvvieta Rīgā: 808 €

Vairums Rīgas iedzīvotāju savus auto pa nakti atstāj apsargātās stāvvietās. Reizēm tas ir drošības apsvērumu dēļ, bet reizēm nav citu alternatīvu, jo mājas tuvumā nav bezmaksas stāvvietu. Apsargāta nakts stāvvieta Rīgā mēnesī izmaksās aptuveni 50 €, kas gadā sastāda 600 € gada maksu. Pieņemam, ka auto īpašnieks vismaz reizi nedēļā atstāj auto arī Rīgas centrā uz 2h. Stāvvietas cena Rīgas centrā 2-3 €/h.

Pieņemu, ka vismaz reizi nedēļā ir nepieciešams atstāt auto uz divām stundām. 4 €/ned x 52 ned. = 208 €

Kopējās izmaksas: 1 gads/3600km

 Auto īpašnieka aptuvenās gada izmaksasIzmaksas neiekļaujot auto vērtību: € 2682,55
Cena par km: € 2,41

Otrs scenārijs: auto īpašnieks brauc ar auto 5 gadus un kopējā auto vērtība ir sadalīta uz šo periodu. Šajā aprēķinā ikgadējās izmaksas neiekļaujot auto vērtību tiek pareizinātas ar x5, tāpat arī nobraukto km daudzums. 

Izmaksas

Summa

A/M cena

6000 €

Kopējās izmaksas x 5

2682,55 € x 5 = 13 412,75 €

Kopējā SUMMA piecos gados:

19 412,76 €

Cena par km: € 1,07

Cenu salīdzinājums

Taksometru kompānijas ir noteikušas nolīgšanas tarifu, maksu par km un laika tarifu, kuru aprēķina par brauciena minūti. Lai salīdzinājums būtu objektīvs, visas šīs izmaksas tiks iekļautas aprēķinā. Aprēķins tiks veikts pēc Taxi Pocket aplikācijā pieejamiem tarifiem.

Taxi Pocket piedāvātie tarifi:

Cena par km: 0,36 €
Iekāpšana: 0,70 €
Laiks: 0,14 €/min

Pieņemu, ka vidējais nobrauktais attālums ar taksometru ir 4km un vidējais brauciena ilgums ir 8 minūtes. Tādā gadījumā vidējā brauciena cena ir 3,26 €, bet cena par nobraukto km ir: 0,82 €.

Cena par km: 300km/mēnesī

Viena nobrauktā km cenas salīdzinājums - Taxi pocket un auto īpašnieka cenaKā Jūs redzat šajos aprēķinos, ka ar vidējo nobraukumu mēnesī 300km taksometru cena ir izdevīgāka pat tad, ja auto vērtība tiek dalīta uz vairāku gadu izmaksām. Jāņem vērā, ka cenā netika iekļauta līzinga/kredīta % likme, kura visdrīzāk palielinātu auto īpašnieka kopējās izmaksas gadā, ja automašīna iegādāta līzingā vai, ņemot kredītu.

Cena par km: 450km/mēnesī

Taxi Pocket un automašīnas cenas par km salīdzinājums - 450km/mēnesīKā redzams tabulā, cena par nobraukto kilometru kļūst zemāka, ja VW Passat B6 īpašnieks ar to veiktu 450 km mēnesī un auto vērtība tiktu dalīta izmaksās uz 4 gadiem. Pie šiem nosacījumiem regulāra personiskā transporta lietošana jau kļūst izdevīgāka. Ja Jūs ar šādu vai līdzīga tipa auto mēnesī vidēji nobrauktu 300km, tad Taxi Pocket lietošana Jums būtu ekonomiski izdevīgāka. Savukārt, ja nobraukums ir 450km un vairāk, tad izdevīgums ir atkarīgs no tā, cik gadus ar savu spēkratu grasāties braukt.

Vienmēr jāņem vērā arī neekonomiskie ieguvumi, kuri ir abiem transporta veidiem. Piemēram, taksometra klienti: var pārvietoties noguruši vai negulējuši; alkohola reibumā; tiem nav jāuztraucas par auto tehnisko stāvokli vai degvielas daudzumu bākā; nav jāuztraucas par auto novietošanu un stāvvietas maksu; nav jābrauc pie stūres un jādomā par satiksmi un agresīviem autovadītājiem.

Aicinām Jūs veikt savus aprēķinus un pārliecināties, cik Jums izmaksā katrs nobrauktais km un salīdzināt to ar mūsu aprēķināto km cenu VW Passat B6, kā arī ar Taxi Pocket cenu par km. Lēmums, kuram transporta līdzeklim dot priekšroku, paliek Jūsu ziņā. Šis ir veids kā aplūkot patiesās auto uzturēšanas izmaksas un salīdzināt tās ar vienu no alternatīvām.

Raksta autors: Tadas Jurelevičius, Taxi Pocket dibinātājs un galvenais izpilddirektors

Lejupielādē Taxi Pocket

Apple_App_StoreGoogle_Play_Store   

Atpakaļ

Select your region

International Latvia Latvia (русский язык) South Africa
Close